شهرک اکباتان فاز یک – بلوار شهید نفیسی – برج سبز – واحد 13

تخلیه و شارژ رآکتورهای واحد EO/EG مجتمع پتروشیمی شازند

پتروشیمی شازند

شرح انجام پروژه

برای اولین بار پروژه تعویض کاتالیست رآکتورهای واحد EO/EG (اتیلن اکسید و اتیلن گلیکول) در پتروشیمی شازند توسط متخصصان ایرانی و بدون مشارکت شرکت های خارجی در زمان کمتر و بدون هیچ گونه حادثه ای انجام شد.

راکتورهای EO/EG راکتورهای پیچیده، حساس و قابل توجهی در صنعت فرآیند هستند، تخلیه و شارژ کاتالیست باید تحت دستورالعمل های پیچیده و همچنین در یک محیط بدون رطوبت انجام شود.

در این پروژه از مکنده های پورتابل و ثابت به منظور تخلیه تیوب های راکتور استفاده شد.

2 min 2
3 min 2
4 min 2

این پروژه به مدت 14 روز برنامه ریزی شده بود که توسط تیم شرکت زاگرس صنعت آرکا در 12 روز به پایان رسید. با انجام این پروژه از خروج چند میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری کردیم. در تعمیرات اساسی قبلی، همان راکتورها توسط CR هند به مدت بیش از 17 روز انجام شد.

در پروژه پتروشیمی شازند  ابتدا درپوش بالا و پایین هر چهار راکتور برداشته شد. هر راکتور 5523 لوله داشت. تیم عملیات ابتدا تیوب های راکتور را تخلیه کردند، عملیات تخلیه 4 روز برنامه ریزی شده بود که با دقت و سرعت عملکرد تیم اجرایی و مدیریتی در روز سوم پروژه به پایان رسید.

5 min 2
12 min
7 min 2

عملیات سندبلاست

پس از تخلیه کامل تیوب های راکتور، عملیات هیدرولیک تست به منظور شناسایی تیوب هایی که احتمال نشتی دارند انجام شد. در این تست فشار قسمت شل (پوسته راکتور) تا 80 بار افزایش پیدا گرد. پس از تایید تست هیدرولیک، عملیات سندبلاست تیوب ها آغاز شد، پس از پایان این بخش تیم بازرسی فنی مجموعه لوله‌های سندبلاست را بررسی کردند.

12 min 1

شارژ صحیح کاتالیزورها

لوله های معیوب شناسایی و وصل شدند. پس از اخذ تاییدیه نهایی، کاتالیزور راکتور توسط دستگاه ئنس لود ساخته شوده توسط شرکت زاگرس صنعت آرکا شارژ شد.

برای آخرین مرحله از تست DP برای اطمینان از شارژ صحیح کاتالیزورها استفاده شد.

برای اولین بار، یک برنامه فلوچارت پویا برای مدیریت پروژه و دادن نظم عالی به تیم عملیات اعمال شد.

تجهیزات مورد استفاده

دستگاه های کمپرسور های 20 و 8 باری به منظور تخلیه تیوب ها و عملیات سندبلاست و فوم شوتینگ.

دستگاه رطوبتگیر جریان خروجی کمپرسور های 8 باری ( به منظور جلوگیری از ورود رطوبت به درون تیوب های راکتور پس از عملیات سندبلاست)

12 min 2
14 min
چطور میتوانم به شما کمک کنم؟
call